Manikúra moja každotýždenná
Ak ma niečo pri obhospodarovaní vlastného zovňajšku ne-vý-slov-ne irituje, tak je to RÝCHLOSŤ akou mi rastú nechty. A nie, nechcem vás naštvať, mám dosť vlastných starostí. S tými dlhými nechtami napríklad...
Nechtové méty
Na základnej som si nechty masívne obhrýzala, a pamätám si mamine pedagogicko-psychologické stratégie ako ma tohto zlozvyku zbaviť. „Keď sa držíš v električke, a všetci vidia tvoje kýpte, hneď je im jasné, že tu stojí nerváčka a psychicky labilná osoba! Nehryz si tie nechty!“
Samozrejme, že sa mi jej dlhé nechty vždy páčili, ale zdalo sa mi, že rovnaký stav je u mňa nedosiahnuteľný a naveky zostanem v očiach MHD cestujúcej verejnosti onou nekompletnou, vyššie uvedenou osobou. Vysvetľovala som mame, že nemám také lôžko ona, mám ho malé, okrúhle, a neviemešteaké, jednoducho tie MOJE nechty sú celé nejaké divné, a divné aj ostanú. Vždy mi len povedala, zatláčaj si kožu okolo nich, zatláčaj, zatláčaj, zatláčaj a nehryz! a uvidíš, že raz budeš mať také ako ja….!
Kým som sa k tomu ale dopracovala, lepila som si slinami na nechty lupienky z kvetov..gerbery a sedmokrásky napríklad…a keď som objavila v drogérii umelohmotné, musela som ich mať. Skrátila som si ich do ľudsky a esteticky prijateľnej dĺžky i tvaru a nosila som ich aj do školy. A keď sa minulo lepidlo priložené v balení, ťažkú hlavu som si s tým nerobila a vykutrala som otcov Kanagon.
Pamätám si ten skvelý pocit, a zámerne som potom s takýmito nechtami viditeľne gestikulovala, vyslovene som ich pri každej možnej príležitosti otŕčala celému svetu. Samozrejme, keď vyrastáte v rodine, kde kritika prichádza ešte pred pozdravom, drží vás to pekne pri zemi. Brat ma totiž vždy náležite schladil nepríjemnými poznámkami : “čo to máš prekrista na tých rukách, vyzerá to otrasne, si myslíš, že to akože nevidno, že je to umelé?!…aby bol efekt zhodenia dokonalejší, zvykol pridať pantomímu zobrazujúcu dávenie. Takžeee, vždy som vedela, že umelé situáciu neriešia…
A prečo to spomínam? LEBO VIEM AKÉ TO JE, keď máte pocit, že si svoje vlastné nechty nikdy nedopestujete, či už bojujete s ich krehkosťou a lámavosťou, alebo sami so sebou.
Nie každú vojnu možno vyhrať, ale tú nechtovú sa oplatí aspoň vyhlásiť. Hm? ;)
Ako na to?
PILNÍKOVAŤ - aj keď máte pocit, že vám nič nenarástlo, pilníkujte si ich každý týždeň, povzbudzuje to ich rast, odporúča sa to aj pri chorobách nechtového lôžka, a napr. rôznych plesňových ochoreniach nechtu, aby rýchlejšie odrástol., ja mám najradšej sklenené pilníky, hoci sú háklivé na transport, pracuje sa s nimi najrýchlejšie a najšetrnejšie zároveň
- dôležité je nechty pilníkovať od krajov k stredu, nikdy nie sem a tam, nechty to oslabuje
NESTRIHAŤ lámavé a krehké nechty NIKDY nestrihajte nožnicami, tlak pri strihu sa šíri nechtovým lôžkom ako seizmická vlna a necht poškodí
STRAVA – jedzte dostatok vlákniny, rýb, semienok a orechov, pite dosť vody, môžete skúsiť aj výživové doplnky ako kremík, biotín, zinok, olej z treščej pečene v kapsuliach
OLEJOVAŤ - pred spaním si nechty natierajte olejčekom- mne sa najviac na tento účel osvedčil čistý mandľový, Sally Hansen má tiež výborný, v sklenenej fľaštičke so štetčekovým aplikátorom, je to mix olejov, panthenolu, vit. E, a bohviečoho ešte, fakt je dobrý, používa ho moja mama, a viem aj o jednom mužovi, kt. ho používa, a viem to preto, lebo som mu ho sama dala ;)
KRÉMOVAŤ - krémujte si ruky po každom umytí ak je to možné, krém majte na nočnom stolíku, v kabelke, v práci, pri umývadle, pri kuchynskom dreze…
RUKAVICE - pri dlhodobejšej práci s vodou noste gumené rukavice, majte ich prevesené v kuchyni, či v kúpeľni a zvyknite si pravidelne ich používať, v zime chráňte ruky tiež, predtým, než si rukavice natiahnete, si ruky nakrémujte
ZATLÁČAŤ KOŽU OKOLO NECHTOV - vždy po kúpeli, či sprche si jemne pozatláčajte kožu okolo nechtového lôžka, ja to robím väčšinou iným vlastným nechtom úplne automaticky a mimovoľne, pri manikúre potom ešte umelohmotným zatláčadlom, sú zväčša súčasťou manikúry, ale dajú sa kúpiť aj zvlášť, alebo na tento účel sa používa aj pomarančové drievko
LAKOVAŤ - aj keď máte krehké alebo lámavé nechty, alebo si ich obhrýzate, môžete si ich lakovať, vlastne práve vtedy by ste mali, lak necht vytvrdí a spevní, takže je potom odolnejší voči nárazu, ak sa vám nechty lámu, lakujte vrchným lakom aj vyrastenú plôšku nechtu, a aj zospodu nechtu, to aj vtedy, ak sa vám skoro na končekoch poškodzuje manikúra
PESTUJEME NECHTÁŽ
postup pri obhrýzaní, alebo krehkých a lámavých nechtoch
Nechty si vyčistite, ak začínate s totálnou nulou, a nie je čo čistiť, tak si len pahýle umyte a osušte. Ak už nejaký milimetrík bieleho vidíte, postrašte ho pilníkom. Len pár pohybov od strán k stredu. Zahladiť nerovnosti. Hotovo.
Nasypte si do dlaní trocha hnedého hrubozrného cukru, prilejte olej a šúchajte. Odstránite tak z rúk odumretú pokožku.
Ruky opláchnite vodou. Cítite tú jemnosť? Super.
Pozatláčajte si kožu okolo nechtov, na tento účelexistujú rôzne zmäkčovače. Ak ste začiatočník, kožu si určite NESTRIHAJTE!
Ak idete lakovať, určite nechty nekrémujte ani neolejujte. Treba ich naopak predtým odmastiť, inak lak nepriľne. Teda po predchádzajúcom kroku umyť mydlovou vodou a osušiť, pozor na kadejaké chlpy, toto ma vie MA-XI-MÁL-NE dožrať, keď znenazdajky priletí z ovzdušia akýsi prašivý chlp a pristane na mojom čerstvo nalakovanom nechte!
Existujú aj špeciálne priesvitné posilňujúce laky, laky podporujúce rast, laky, ktoré otrasne chutia a pod.
odporúčam nechty jeden deň nalakovať, a každý tretí deň pridávať ďalšiu a ďalšiu vrstvu…na konci týždňa odlakovať, jemne opilníkovať aj keď sa vám zdá, že nič nenarástlo, dopriať im jednodňovú regeneráciu a premastenie olejmi, a potom zas nalakovať, a tak dokola, až kým nechty nenarastú do požadovanej dĺžky.
Ešte k obhrýzaniu...
Ak máte tendenciu nechty si obhrýzať, snažte sa odpozorovať kedy to robíte. Pri filme? Keď sa na niečo veľmi sústredíte a neviete čo s rukami? Keď sa učíte, ste nervózni? Keď sa necht mechanicky poškodí, zatrhne, a nemáte pri sebe pilník, tak ho jednoducho “zarovnáte” zubami?
Na všetky tieto situácie sa dá pripraviť. Musíte len na seba ušiť búdu.
Obhrýzate pri učení? Nalakujte si nechty peknou farbou a vezmite si do rúk ceruzku, antistresovú loptičku, do úst žuvačku.
Pekná farba laku vás odradí poškodiť si náter, minimálne, ak ste estét, žuvačka a niečo v rukách odpútajú pozornosť. Chce to trochu sebazaprenia, ale pôjde to. Noste pri sebe malý papierový pilník, pri zatrhnutí alebo zlomení to nebudete musieť riešiť zubami.
A za úspechy sa odmeňte. Kúpte si krásny lak, a tešte sa, ako preň na vašich rukách bude zrazu konečne miesto. Nie len tých pár milimetrov nechtového lôžka.
Ak ste zarytý obhrýzač, myslite na to, že ustavičným obhrýzaním si poškodzujete nechtové lôžko. Brušká prstov sú tak pri pohľade na ruky stále dominantnejšie, zatiaľčo nechty miznú. Naozaj to nevyzerá pekne. A presne ako vravievala moja mama, o obhrýzačoch to prezrádza nasledovné..že sú nervózni a nedokážu vyhrať boj sami so sebou. A to predsa o vás neplatí ;)
Čo vy a vaše nechty, staráte sa o ne? A ozaj, ako vyslovujete slovo nechty? Mäkko a spisovne, alebo vám to nepasuje? Všetko, čo ste kedy komu chceli povedať o nechtoch a hanbili ste sa, mi napíííšte, budem sa tešiť ;)