VIANOČNÝ AESTHEHOLIC ŠPECIÁL | 7 odborníkov estetickej medicíny odpovedá na 14 kritických otázok
Vedeli ste, že estetická medicína ako odbor vlastne neexistuje? Pani doktorka Tatiana Hudáková z Košíc si myslí, že to nie je v poriadku. „Neexistuje žiadna kontrola, zavedené pravidlá nie sú rešpektované. Lekári absolvujú jedno školenie, dostanú certifikát a už sa považujú za odborníkov. Nehovoriac o kozmetičkách, ktoré častokrát tieto výkony prevádzajú. Neviem ako sa dostanú k materiálom, kde ich získavajú, a čo vôbec aplikujú bez dostatočných anatomických a medicínskych vedomostí. Myslím, že by to bolo potrebné upratať a stanoviť fungujúce pravidlá.“
Pridáva sa aj pani doktorka Barbora Brezová z Nobbles Clinic v Bratislave: „Želala by som si, aby jedného dňa keď poviem, že som plastický chirurg, tak sa nebudem musieť následne vystavovať otázkam o všetkých možných spackaných výsledkoch (u celebrít apod). Aby bola estetická medicína a plastická chirurgia vnímaná ako niečo pekné, pozitívne, čo dokáže reálne ľudom pomôcť, mnohokrát zmeniť život, ktorej výsledok je prirodzený. Nie nadarmo sa hovorí, že dobrého plastického chirurga spoznáš tak, že jeho prácu vlastne nespoznáš :)
A zo strany pacientov, aby si vyberali lekára uvážlivo, na základe jeho výsledkov, vzdelania, praxe, a nie na základe profilu na sociálnych sieťach či zliav. A v neposlednom rade, aby sa urobili adekvátne legislatívne zmeny. O tom, kto môže a nemôže tieto zákroky vykonávať. Lebo určite uznáte, že nie je v poriadku ak vám do tváre aplikuje niekto (hoc aj lekár), kto celý deň vykonáva úplne inú prácu a na základe pár kurzov pár hodín po práci ošetruje estetických klientov. Pretože to časom vedie práve k bodu číslo jedna.
Pani doktorka Michaela Blaško z kliniky krásy MySkinLab v Bratislave veľký potenciál vidí v komplexnom vzdelávaní. „Ak by sme mohli zvýšiť informovanosť pacientov a podporiť vedecký výskum, posunulo by to estetickú medicínu míľovými krokmi. Za najdôležitejšiu však momentálne považujem väčšiu reguláciu kvality služieb, aby bola zaistená bezpečnosť klientov. Mnohé zákroky, pri ktorých sa narušuje integrita kože totiž dnes vykonávajú nelekári, čo je u nás aj podľa súčasnej platnej legislatívy non lege artis, lenže to nikto nekontroluje a nepostihuje!“
Aj Moataz Alfares, lekár z bratislavskej The Care Clinic, ktorý pochádza zo Sýrie, študoval vo francúzskom Nice a pôsobil okrem Sýrie napríklad aj v Španielsku a Saudskej Arábii si myslí, že „rozvoj estetickej medicíny na Slovensku vyžaduje viac štandardizovaných vzdelávacích programov, zvýšenie povedomia verejnosti o dôležitosti výberu kvalifikovaných poskytovateľov a podporu inovácií prostredníctvom spolupráce so svetovými odborníkmi.“ Privítal by som tiež, aby sa kládol väčší dôraz na etické obchodné postupy a vzdelávanie pacientov.
Estetickú medicínu by podľa doktorky Alexandry Novotnej Rozborilovej z bratislavskej kliniky Esthetic posunulo „viac odborných školení a kongresov dostupných na Slovensku, lepšia legislatíva a väčší dôraz na etiku v prístupe k pacientom. Lepšia informovanosť v smere, že zákroky by mali byť vykonávané výlučne v zdravotníckom zariadení.“
Nevyhnutné a kľúčové pre zabezpečenie kvalitnej a bezpečnej zdravotnej starostlivosti podľa doktora Juraja Gajdoša, ktorý ako plastický chirurg pôsobí na klinike Envy v Košiciach a tiež na Prague Aesthetic Clinic je, „zamerať sa na udržanie a zvyšovanie kvality zdravotnej starostlivosti, ktorú poskytujeme. Estetická medicína na Slovensku zaznamenáva dynamický rast, čo súvisí s rastúcou kúpyschopnosťou obyvateľstva a zlepšovaním životnej úrovne. Dôležité je, aby tieto výkony vykonávali kvalifikovaní odborníci, ktorí sa nielen naučia jednoduché procedúry, ako sú aplikácie botoxu a výplňových materiálov, ale budú aj schopní čeliť prípadným komplikáciám. Veľký priestor na zlepšenie zároveň vidí v oblasti odovzdávania skúseností a vzdelávania mladých špecialistov počas ich atestačnej prípravy.
Pani doktorka Zuzana Bukovinská z kliniky Navan v Žiline na otázky, čo by odbor estetickej medicíny/dermatológie na Slovensku najviac posunulo dopredu, a či je niečo, čo by si želala, aby sa zmenilo, či na strane kolegov, vedeckého pokroku, podmienok na podnikanie alebo na strane pacientov/zákazníkov, širokej verejnosti, uzatvára: „Vrámci oboch odborov je to kontinuálne vzdelávanie a otvorenosť novým prístupom (nemyslím tým žiadne pochybné experimenty, ale ak je raz niečo vedecky overené a používajú to overení lekári napríklad v Kanade, vo Švédsku a pod., tak nevidím dôvod, aby sme to my na našom malom slovenskom trhu mali podozrievať alebo spochybňovať). Myslím, že nám tu rastie veľmi šikovná generácia mladých lekárov a bolo by fajn udržať si ich tu. Ďalej je to vnímanie estetiky ako takej, nemajme z toho tabu tému a rovnako nerozmýšľajme v extrémoch a čiernobielo, všetko sa to dá robiť s citom. Ideály krásy a trendy sa možno menia, ale čo sa nemení sú nejaké základné pravidlá (napr.zlatý rez, symetria, mužské a ženské vzory starnutia) a hlavne, čo nikdy nevyjde z módy, je zdravá koža s fungujúcimi procesmi. Tretia neposledná vec, ktorá by nás všetkých posunula dopredu, je väčšia spolupráca a otvorenosť k zdieľaniu, toto ale platí pre všetky odbory. Niekedy sa mi stáva, že na zahraničných kongresoch zažívam vrelejšiu atmosféru ako na domácich. Estetické kliniky už dávno nie sú len pre “vyvolených“ a možno nie úplne súhlasím, že čím luxusnejšie sa prezentujú, tým väčšiu kvalitu ponúkajú. Každá žena (ak samozrejme nerieši existenčné problémy) má právo riešiť si svoje pigmentácie, jazvy, vrásky bez pocitu, že si pre návštevu takejto kliniky musí vystavať nóbl outfit a požičať luxusnú kabelku (lebo žiaľ, aj také prevádzky poznám). Sme ženy, ktoré majú svoje obdobia, fázy, lepšie a horšie dni a uprednostňujem atmosféru, kde sa môžeme cítiť fajn a uvoľnene také, aké naozaj sme”, dodáva pani doktorka Bukovinská.
Kompletný zoznam otázok, ktoré som odborníkom položila:
Ako dlho sa venujete tomu, čo Vás živí, a s čím by ste boli radi, keby si ľudia Vaše meno v tomto odbore spájali?
Koho považujete za svojho doterajšieho najväčšieho učiteľa a ovplyvnil Vašu odbornú prax?
Máte nejaký typ zákroku/ošetrenia, ktorý Vás ako poskytovateľa najviac baví vykonávať? (Z akéhokoľvek dôvodu, či už Vás tešia výsledky, alebo pri jeho výkone najintenzívnejšie vnímate, že sa veľa učíte a odborne rastiete.)
Je podľa Vášho názoru reálne, aby bol poskytovateľ estetickej starostlivosti takpovediac expert na všetko, alebo sa radšej sústredil na jednu oblasť výkonu, napríklad pery, prsia, nosy, zdravie kože, atď.?
Trendy v estetickej medicíne sa vyvíjajú veľmi dynamicky, čo je na jednej strane zaujímavé, ale na druhej so sebou môže prinášať isté riziká. Napríklad, že chýr o nejakej procedúre/technike, predbehne jej skutočné účinky alebo nie je dostatočne preverený časom. Ako sa s tým snažíte vysporiadať Vy osobne ako poskytovateľ estetickej starostlivosti vo vzťahu ku svojim klientom?
Svetová debata medzi poskytovateľmi estetickej starostlivosti sa okrem iného aktuálne sústredí napríklad aj na vzťahy medzi nimi a zástupcami farmaceutických spoločností, ktoré mnohé zdravotnícke pomôcky ponúkajú a snažia sa budovať systém zliav, prípadne odmien, ktorý nemusí vždy primárne cieliť na spokojnosť klienta, ale skôr možno na vyššiu návštevnosť zariadenia/poskytovateľa. Aký model najviac vyhovuje Vám?
Aké ošetrenie/zákrok je pre Vás osobne v kategórii najviac muziky za najmenej peňazí?
Stretli ste sa vo svojej praxi s ošetrením/výkonom/materiálom/procedúrou/prístrojom, ktoré Vás pri aplikácii nepresvedčili a prestali ste ich ponúkať/vykonávať alebo ich už vykonávate po novom?
Aké ošetrenie / zákrok, ktoré vo Vašom zariadení poskytujete ste otestovali aj na vlastnej koži a odporúčate?
Pozorujete aj vo Vašej praxi ústup od tradičných výplňových materiálov alebo botoxu, smerom k tzv. biostimulácii? Poskytovatelia, venujúci sa aj plastickej chirurgii, pozorujete ústup napríklad od prístrojových ošetrení a väčší príklon a záujem o chirurgické riešenia?
Niektorí zahraniční odborníci upozorňujú na riziká spojené s absolvovaním niektorých zákrokov/ošetrení pri potenciálnom zvažovaní deep plane faceliftu v budúcnosti, ako napr. nite, Ulthera, Radiesse alebo Sculptra/Aesthefill. Aké sú Vaše skúsenosti a odporúčania v tejto súvislosti?
Čo myslíte, že by odbor estetickej medicíny/dermatológie na Slovensku najviac posunulo dopredu? Je niečo, čo by ste si želali, aby sa zmenilo? Či na strane kolegov, vedeckého pokroku, podmienok na podnikanie alebo na strane pacientov/zákazníkov, širokej verejnosti?
Dokážete ešte po rokoch v tomto odvetví odeľovať prácu a voľný čas? V preklade, dokážete ešte viesť súkromný rozhovor bez toho, aby sa neskončil poradenstvom a odporúčaniami? ( Rozhovory s deťmi a zvieratami sa nerátajú. :)
Ako najradšej oddychujete a plánujete tráviť tieto Vianoce?
Odpovede na zvyšných 13 otázok nájdete na mojom Patreone.
Ďakujem, že podporujete nezávislú beauty žurnalistiku.♡