Ako mixovať aktívne látky | Kozmetika pre pokročilých

IMG_8300[1].JPG

Starostlivosť o pleť nie sú galeje. Nemali by byť. Ak vaša koža funguje ako má a neriešite žiadny špeci kožný problém, nepotrebujete 17 krokovú starostlivosť. Jedine, že vás to naozaj baví a 17 úkonov, fľaštičiek alebo téglikov vám robí v živote radosť. Potom je to samozrejme jeho nevyhnutná súčasť, pretože radosť je životne dôležitá.  

Všetkým kozmetickým minimalistom, nech už majú pre tento prístup akýkoľvek dôvod, som už venovala jeden z mojich dávnejších článkov spolu s videami.

Ak vás ale kozmetika skutočne teší, starostlivosť o pleť je rituálom, ktorého sa nevzdávate ani keď ste extrémne unavení a máte toho veľa, lebo vám prináša upokojenie, relax a príjemný čas so sebou,  potom by ste mali poznať aspoň základné princípy toho, čo po čom smiete naniesť, kedy je toho už príliš a nemá to celé vlastne ani efekt, a čo s čím radšej nekombinovať.

V nasledujúcom článku sa to všetko pre vás pokúsim zhrnúť.

KONZISTENCIA

Jedným z pravidiel, podľa ktorých sa pri nanášaní riadim je konzistencia kozmetiky. Postupujem od najredšej po najhutnejšiu. Po čistení začíname tonikami, vodičkami, po nich nasledujú jemnejšie esencie, potom séra na vodnej báze, potom gely, olejové séra, mlieka, krémy, balzamy a oleje. Výrobca kozmetiky väčšinou uvedie, ktorý krok v rutine ich výrobok reprezentuje, vždy je ale dobré orientovať sa podľa ingrediencií a pomeru hydratantov, emolientov a okluzantov v prípravku.  

pH

Tu to začína byť zaujímavé a možno pre niektorých trocha komplikované. pH by nás malo zaujímať najmä v prípade kyselín v našich exfoliantoch a vitamínu C. Čím je totiž nižšie, tým sú efektívnejšie.

Vždy by ste mali na pleť po očistení najskôr naniesť prípravok s najnižším pH, počkať, kým zneutralizuje, a až tak nanášať ďalšie veci. Paula Begoun pri aplikácii svojich exfoliantov zn. Paula´s Choice uvádza, že nie je dôležité čakať a fungujú aj tak, ja osobne vždy čakám.

MNOŽSTVO

3 tonery, jedna hydratačná hmla, látková maska, esencia, ampula, sérum gelové, sérum olejové, očné sérum, očný krém, mlieko, krém, balzam, olej, spacia maska...zabudla som na niečo?

Ľudia so suchou pleťou môžu profitovať aj z takejto nekonečnej rutiny, dôležité je riadiť sa zdravým rozum, pocitom a vzhľadom pleti. Ak máte pocit, že sa vám na koži utvoril lepkavý magľajz, predchádzajúce vrstvy sa nebodaj začnú žmolkovať, viete, že je zle. Ale nehaňte sa, skúšanie a experimentovanie sú súčasťou procesu učenia, takže smelo kombinujte a nájdite si svoj systém.

AKTÍVNE LÁTKY A ICH KOMBINÁCIE

Vitamín C + BHA a AHA

Vitamín C je špecifický produkt, a tak ako pri kyselinách, to, v akom pH je naformulovaný je pre jeho efektivitu nesmierne dôležité. Takže si to zopakujme.

Najefektívnejšia z hľadiska podpory produkcie kolagénu je kyselina L-askorbová a koža dokáže vstrebať maximálne jej 20 % koncentráciu. Účinná je v pH nižšom než 4, čo je dôležité pre jej stabilitu a nižšom než 3,5, čo jej zasa umožňuje penetrovať a robiť v hlbšej vrstve kože dobré veci.

Takže, pre optimálne

  • protistarnúce

  • rozjasňujúce

  • fotoprotektívne

vlastnosti prípravku s vitamínom C potrebujete 20% koncentráciu, pH nižšie než 3,5 a formuláciu s kyselinou ferulovou, ktorá pomáha stabilizovať kyselinu L-askorbovú.

Ak už musíte použiť vitamín C aj kyseliny v jednej rutine, mali by ste to robiť takto:

vitamín C 30 min. + BHA 30 min. + AHA 30min.

Dôvodom je pH pri vitamíne C a schopnosť rozpúšťať lipidy, v prípade BHA kyseliny, preto by mala ísť pred AHA. Medzi jednotlivými krokmi by ste mali čakať. Keďže je to však veľa čakania a aj veľa exfoliácie naraz, osobne kyseliny s vitamínom C v jednej rutine nikdy nekombinujem. Céčko aplikujem ráno, kyseliny večer.

Pri aplikácii Céčka ráno čakám približne minútku, a tak nanášam svoje hydratanty, emolienty, okluzanty a SPF. Dlhšie čakanie nie je nutné.

Vitamín C a Niacínamid

V prípade týchto dvoch ingrediencií sa prístupy rôznych odborníkov líšia, faktom však je, že neexistuje štúdia, ktorá by preukazovala, že sa nemôžu mixovať. Nie, účinok ani jedného z nich sa ich kombinovaním neznižuje, akurát citlivejšia pleť môže konverziou niacinamidu po spojení s Céčkom, keď sa tento mení na kyselinu nikotínovú, spôsobovať začervenanie alebo jemné prekvenie či pálenie pokožky. Ak vám to prekáža, alebo ste náchylní na rosaceu, či kožný erytém, tejto kombinácii sa radšej vyhnite.

A finálny verdikt? Áno, tieto dve látky možno používať súčasne, chemické reakcie, ktoré pritom vznikajú sú veľmi pomalé a nie nezvratné a efektivitu oboch látok ich použitie súčasne neznižuje. ✔ 

Exfolianty a retinoidy

Počas celého môjho doterajšieho písania som pred touto kombináciou vystríhala a stále vystríham. Zvlášť ak s retinoidmi v akejkoľvek forme začínate, a pleť na ne privykáte. Vtedy sa naozaj viac vypláca čím jednoduchší režim, a čím menej aktívnych látok v jednej rutine, tým lepšie.

Keď ste už v kozmetike pokročili a vaša pleť už čo to znesie, nešúpete sa, nemáte pocity pnutia a dehydratácie, vaša ochranná bariéra kože skrátka funguje ako má, potom prosím, môžete experimentovať, a jemne posúvať hranice. Je to ako pri športe, ani tam nezačnete rovno s maratónom, ale záťaž zvyšujete postupne. Aktívne látky sú pre kožu ako posilňovňa, takže sa nezruinujte hneď na úvod, ale jej kondíciu budujte postupne. A tak ako pri športe, nebudete sa rozbíjať každý deň, bez času na regeneráciu. :)  

Ak je už vaša koža odolná, aplikácia kyselín pred retinoidmi môže zlepšiť ich absorpciu, pretože odstráni odumreté bunky, a tým pádom môže priniesť ešte lepšie výsledky. Aj tam sa však odporúča čakať a ako prvé nanášať kyseliny. Nezabudnúť na hydratanty, emolienty a okluzanty a samozrejme cez deň SPF. Ak používate najsilnejšiu verziu retinoidov, teda pôvodnú formu tretinoín, po kyselinách koži najskôr dodajte aspoň základnú hydratáciu v podobe ľahkého tonika, esencie, či séra, chvíľu počkajte, a tak naneste tretinoín. Nechajte 30 minút vsetrbávať a doplňte emolienty a okluzanty.

kyseliny 30 min. + ľahké hydratanty + tretinoín 30 min. + emolienty, okluzant

Ak máte produkt, v ktorom sú múdro naformulované kyseliny aj retinoidy spoločne, zabijete dve muchy jednou ranou.

Peptidy medi (Copper peptides)

Peptidy sú reťazce aminokyselín, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našom tele a v tomto prípade sa viažu na meď. Peptidy medi pôsobia na kožu protistarnúco, pomáhajú jej regenerovať sa a chránia ju pred zápalom. Prípravky formulované s nimi takisto treba v rutine aplikovať múdro.

  • po kyselinách a Céčku najskôr po pol hodine

  • pred kyselinami a Céčkom ich nechať vstrebávať aspoň 30 sekúnd

ALA – kyselina alfalipoová

ALA je veľmi silný antioxidant aj kyselina zároveň. Neodporúčam ju teda nanášať po AHA a BHA kyselinách, jedine ak by ste ich predtým z tváre opláchli, alebo nechali zneutralizovať. Aj tak sa však pripravte na jemné štipkanie. Ak by vaša pokožka sčervenela, pálila vás a bola podráždená, kombinácia s inými kyselinami nie je pre vás. Ja v nedeľu exfoliujem BHA aj AHA, medzi nimi čakám, a ALU nanášam až v poslednom kroku zriedenú s krémom alebo olejom po hydratantoch, najčastejšie však samostatne v rutine, maximálne pri použití BHA čistiaceho gelu, ktorý na tvári neostáva.

Rovnako ju nekombinujte s retinoidmi a ani vitamínom C.

Kyselina azelaová

Písala som o nej dávnejšie, napr. tu.

Kyselina azelaová nie je ani AHA ani BHA kyselina, ale má tak trochu vlastnosti oboch. Veľmi záleží na tom, v akej koncentrácii ju používate, od toho sa potom odvíja aj to, s čím ju môžete kombinovať. Najsilnejší je Skinoren, teda 20 % koncentrácia od dermatológa, ten by vám mal aj podať informáciu s čím ho máte a môžete kombinovať, v závislosti od toho, čo liečbou sledujete.

Kyselina azelaová je super na rosaceu, akné a pozápalové hyperpigmentácie, teda fľaky, ktoré po akné zostávajú a tiež na melazmu. Skvelé výsledky prináša práve v kombinácii s retinoidmi, ale znova, radšej ich na začiatok alternujte, akoby ste ich mali silou mocou použiť naraz v jednej rutine a pleť nadmerne oslabiť. Ale áno, dá sa to. V takom prípade by išli prvé retinoidy, 30 minút pauza, a potom kyselina azelaová, opäť počkať a pokračovať s emolientmi a okluzantmi.

Ja mám kyselinu azelaovú zvlášť rada v kombinácii s BHA, niacinamidom, zinkom, a skvalánom. Ak si vyberiete 10 % suspenziu Aza. od The Ordinary, konkrétne ich formulácia obsahuje dosť ťažké silikóny, takže ju určite použite až na záver vašej rutiny, inak sa vám môže žmolkovať a zabrániť tomu, aby sa vám do pleti vstrebali vaše predchádzajúce vrstvy.

AHA + BHA

Napriek tomu, že sú to dva rôzne typy kyselín, môžete ich kombinovať, dokonca sú spolu ešte účinnejšie. Vo všeobecnosti sa AHA hodia viac pre ľudí so suchou pleťou, ktorí navyše riešia starnutie a jemné linky z dehydratácie, prípadne šupinky a drobné vyrážtičky s bielou hlavičkou, a BHA zas pre mastnejšiu pokožku s upchávajúcimi sa pórmi. Práve preto, že AHA funguje na povrchu a BHA preniká do póru a rozpúšťa lipidy, spolu sú extra silnými zbraňami na veľkú kopu pleťových neduhov, aké si len viete predstaviť. Hovoríme tu ale o kyselinách vo funkčnom pH a funkčnej koncentrácii, nie toneroch s kyselinami z drogérie.


Pri AHA hľadajte formulácie s pH < 4 a v koncentrácii 4-10%
Pri BHA hľadajte formulácie s pH < 3,5 v koncentrácii 1-2% 


Za predpokladu, že spĺňajú vyššie uvedené kritériá dokážu zlepšiť:

  • veľkosť a vzhľad pórov, rovnako ich čistotu,

  • hydratáciu kože

  • nejednotný tón

  • produkciu séba

  • vstrebávanie ostatnej kozmetiky

Tak ako som písala vyššie postup je nasledovný. Najskôr BHA 30 min. + AHA 30 min.  

Argireline

Možno ste skúšali, možno nie, túto ingredienciu ponúka v 10 % koncentrácii napríklad The Ordinary, a možno ju kombinovať so všetkým. Teda po kyselinách alebo po Céčku, prípadne pred retinoidmi. 

Alfa Arbutín

Táto zložka pomáha pigmentáciám, takže dobre funguje po AHA kyselinách v kombinácii s niacínamidom, a v alternácii s retinoidmi.

Koenzým Q 10

Výživná látka pre vašu pleť, antioxidant rozpustný v tukoch, preto sa dobre mixuje napr. s vitamínom E a rôznymi olejmi.

Resveratrol

Veľmi dobrý antioxidant, ktorý možno mixovať s vitamínom C vo forme kyseliny L-askorbovej, zvyšuje jeho efektivitu, zvlášť ak ich cez deň skombinujete s SPFkom.

Kyselina hyalurónová

Ešte stále je pár ľudí, vrátane mojej mamy, ktorých straší názov kyselina v prípade KH a nevedia, s čím ju môžu kombinovať. O KH uvažujte ako o vode pre vašu pleť, a voda ide s čímkoľvek. S vínom, po pive, po chrumkách aj pred polievkou. Tak vidíte.

Zvlášť je dobré hydratovať kožu KH po exfoliácii, vtedy jej dodáte vlhkosť. Príjemne sa kombinuje s olejmi ale aj ďalšími sérami. Vždy sa len pozrite, či v tom vašom sére, esencii alebo toneri s KH nemáte aj silikóny, v takom prípade, by sa vám mohla zle vrstviť. Ale KH je skoro ako majonéza, hodí sa fakt ku všetkému.

Séra

V zásade platí, že viac ako tri séra v jednej rutine už nemajú zmysel. Viac skrátka už naša koža nevstrebe. Darmo ju budete zavaľovať novými a novými vrstvami. Vždy by ste mali natierať len dovtedy, kým ešte vstrebáva, a potom to zakončiť niečím okluzívnym podľa potrieb vašej kože, aby ste si hydratáciu udržali, či už cez deň alebo v noci.

Mlieka, Krémy, Balzamy, Spacie masky

Môžete použiť všetko z toho, alebo len jednu vec, je to na vás. Vždy sa riaďte pocitom na pleti a jej vzhľadom.

Ak máte vašu koncentrovanú kyselinu salicylovú v kréme, nemusíte predtým používať separé exfoliant vo forme tonika. Ak vám ale stačí exfoliovať pri čistení uteráčikom a BHA bude vo vašej čistiacej pene alebo geli, môžete na ňu zabudnúť v ďalších krokoch a vybrať si už iné účinné látky. Napríklad retinoidy.

 

MÁ TOĽKO INGREDIENCIÍ V RUTINE ZMYSEL? 

Stretávam sa i s ochkaním a jajkaním, prečo treba používať toľko vecí naraz a otázkami, či si nevystačíme s jedným sérom?!

Nuž, aj vo výžive by ste sa zrejme neuspokojili s jedným jedlom na celý mesiac, alebo dokonca život. A presne tak, ako do jedného hrnca nemôžete nahádzať všetky výživné látky potrebné pre vaše telo, a uvariť z toho jedlo, ktoré by bolo aj výživné aj chutné a mohli by ste ho jesť mesiace, tak sa to nedá urobiť ani s kozmetikou.

Preto potrebujeme zvlášť čistiť, separé exfoliovať, dodávať koži antioxidanty, hydratovať a premasťovať a osobitne chrániť i pred slnkom. Všetko sa to však dá a dnes vás to už ani nemusí stáť majland. Príkladom vám môžu byť produkty ktoré si sama vyberám a používam. Iste, na trhu sa dajú nájsť aj výrobky, ktoré nám pár krokov ušetria a spoja do jedného, nie vždy ale musia byť pre každého aj tou najlepšou voľbou ;) 

© Zuzana Závodská

 

 

Ak vám stále robí problémy zostaviť si svoju rutinu efektívne, urobte si tento test a stanovte si vlastné kozmetické priority a ciele. Nemusia byť také ako moje, vašej kamarátky, alebo inej youtuberky, či blogerky. Myslite na to, keď si budete najbližšie kupovať ďalšiu kozmetiku ;)