UV index, SPF, modré svetlo | Všetko, čo o nich potrebujete vedieť


Odvšadiaľ sa na nás valí, že by sme SPF mali používať neprestajne, niektorí by sa ním azda najradšej natreli i v noci. 🦉 Fotoprotekcia a ochrana pokožky pred predčasným starnutím aj potenciálnym melanómom má samozrejme veľký význam a viete, že Aestheholic celoročné používanie SPF uznáva a odporúča. Je ale skutočne potrebné natierať sa aj keď je UV index 0? V tomto článku verím nájdete odpoveď aj na to:


  • čo je to UV index

  • čo všetko vplýva na intenzitu UV žiarenia

  • aký vplyv na našu pokožku má modré svetlo

  • ako sa chrániť keď je UV index 0/1/2

 

UV INDEX

UV index je medzinárodné štandardné meranie sily ultrafialového (UV) žiarenia, ktoré spôsobuje spálenie kože, na konkrétnom mieste a v danom čase. Stupnicu vyvinuli kanadskí vedci v roku 1992, a potom bola prijatá a štandardizovaná Svetovou zdravotníckou organizáciou OSN a Svetovou meteorologickou organizáciou v roku 1994. Používa sa predovšetkým v denných prognózach zameraných na širokú verejnosť a je čoraz dostupnejšia aj ako hodinová predpoveď.

tabuľka UV indexu pre mesto New York zdroj: Wikipédia

tabuľka UV indexu pre mesto New York
zdroj:
Wikipédia

UV index je teda číselná škála, v našom pásme najčastejšie od 1-9, ale pôvodne bola navrhnutá od 1-15, pričom 1 je nízka a 11 extrémne vysoká hodnota. Meria očakávaný risk nadmernej expozície UV žiareniu, a zahŕňa aj UVB, ktoré indikuje spálenie, aj UVA, ktoré zasa predčasné starnutie kože.

UV index nijako nesúvisí s teplotou, aj počas horúceho letného dňa môže byť UV index 1 a počas zimného napríklad 6. Súvisí ale naopak s povrchom zeme, aktuálnou hustotou ozónu a oblačnosťou.

Svetový rekord v najvyššie nameranom UV indexe je údajne z roku 2003 na vrchu sopky v Bolívii kde vedci namerali hodnotu 43,3, iní vedci tvrdia, že to bolo nanajvýš 26. UV index 43 je totiž už viac podobný intenzite UV žiarenia na Marse než na Zemi.

WHO napríklad varuje pred pobytom mimo domu keď je UV index 12, pretože predstavuje vážne riziko poškodenia kože aj očí vysokými dávkami UV žiarenia.

 

UV INDEX A SPF

Svojim klientom bežne odporúčam, aby sa natierali minimálne SPF 30 vždy ak je UV index rovný alebo vyšší ako 3, ak majú problémy práve s melazmou a pokožku náchylnú na vznik škvŕn, potom SPF 50, a najlepšie ak svoju UV protekciu budú vrstviť.

Čo ale s dňami ako sú tieto? Hmla a nula slnečného žiarenia? Je potrebné, aby ste sa natreli?

Veda hovorí jasne, riziko expozície voči slnečným lúčom a teda i UV žiareniu je nulová, nulový UV index je napríklad aj v noci. Rozhodne ale urobíte dobre ak nezabudnete na antioxidanty. Ak si nedáte SPF 30 alebo 50 nič hrôzostrašné sa nestane. S tým súhlasí aj SHMU keď na svojej stránke v sekcii UV index pri hodnotách 0-2 udáva, že je pobyt vo vonkajšom prostredí bez ochranných prostriedkov bezpečný 😉

Na druhej strane príručka EPA, Americkej Agentúry Pre Environmentálnu Ochranu hovorí, že pri UV indexe 1-2 je riziko UV žiarenia nízke a odporúča počas jasných dní nosiť slnečné okuliare, zvlášť v zime môže napríklad sneh UV intenzitu zdvojnásobiť. V prípade, že sa ľahko spálite, použite SPF.

Ako toto odporúčanie interpretovať? Odporúčam sústrediť sa na slová jasné dni a sneh ;)

 

MODRÉ SVETLO

K dlhodobému vplyvu modrého svetla na pokožku a jeho potenciálnym negatívnym účinkom zatiaľ nemáme jednoznačné a najmä dlhodobé dáta, mnoho výrobcov kozmetiky vás ale už teraz bude presviedčať, že iste potrebujete nejaký špeciálny krém práve na ochranu pred modrým svetlom inak sa mladosť vašej pokožky predčasne skončí.

Modré LED svetlo vyrobené v presne určenej vlnovej dĺžke môže fungovať aj ako biostimulácia a podporovať hojenie. Môže, ak sú dodržané isté parametre. Podrobnosti v mojej recenzii na youtube.

Modré LED svetlo vyrobené v presne určenej vlnovej dĺžke môže fungovať aj ako biostimulácia a podporovať hojenie. Môže, ak sú dodržané isté parametre. Podrobnosti v mojej recenzii na youtube.

Vďaka tomu, že sme dnes technológiám, ktoré s ním pracujú vystavení denne, veľmi zblízka a veľmi intenzívne, určite je na mieste:

- používať buď rôzne filtre na počítače alebo iPady, či smart telefóny
- byť od nich v dostatočnej vzdialenosti, teda pri telefonovaní skôr využívať hands free
- rovnako tak je celkom fajn nenamáhať si zrak a buď zvoliť nižšiu intenzitu jasu na vašich prístrojoch, alebo tzv. nočný režim


Pravdou však tiež je, že v porovnaní s fajčením, starnutím, vysokým krvným tlakom, či obezitou predstavuje modré svetlo z prístrojov zanedbateľné zdravotné riziko pokiaľ ide o hrozbu poškodenia zraku. To netvrdím ja ale David Ramsey, riaditeľ oftalmologického výskumu v nemocnici a lekárskom centre Lahey v článku pre Harvard Medical School.

To, že pri práci so spotrebičmi, ktoré vyžarujú modré svetlo potrebujete špeciálne okuliare je mýtus, oftalmológovia nič také neodporúčajú, pretože o tom neexistujú žiadne dôkazy. Čo robiť, ak vás pri práci s počítačom trápia unavené oči si môžete prečítať v článku Americkej Akadémie Oftalmológie. Míňať peniaze na takéto okuliare sa nevyplatí.

Keďže som ja ale okuliarový maniak a moje plastové Lenonky bez sklíčok, ktoré mi navodzovali spisovateľskú atmosféru sa mi zlomili, objednala som si tieto. Inak okuliare do blízka vôbec nepotrebujem, je to vyslovene hračkárska záležitosť, ale má vplyv na moju tvorivosť, aspoň si to tajne nahováram, psst ;)

Paula Begoun aj niektorí zahraniční dermatológovia tvrdia, že aj modré svetlo zo spotrebičov môže pri dlhodobom pôsobení oslabiť pokožku a zhoršiť napríklad jej zápalové štádium, či melazmu, osobne si myslím, že ak už máte overenú kombináciu antioxidantov vo vašom sére alebo kréme, s ktorými ste spokojní, malo by vám to na hmlisté dni s UV indexom nula doma pri počítači úplne stačiť.

Iní dermatológovia sa zas odvolávajú na malú štúdiu z roku 2010, podľa ktorej sa množstvo modrého svetla zo slnečného žiarenia, ktoré spôsobuje melazmu, viac pigmentu alebo opuchy rovná tomu ako keby bola osoba vystavená UVA žiareniu.

Treba však povedať, že modré svetlo z našich spotrebičov predstavuje iba veľmi malú časť žiarenia oproti modrému svetlu z UV žiarenia, preto kupovať si kozmetiku vyslovene na ochranu kože pred žiarením z obrazoviek nepovažujem za potrebné.

Napriek tomu, zmienka o ochrane pred modrým svetlom, ktoré je súčasťou viditeľného spektra sa zrejme dobudúcna stane aj súčasťou produktov na ochranu pred ultrafialovým žiarením, keďže nie všetky UVA a UVB filtre pred ním chránia, pokiaľ nejde o prípravky s anorganickým zložením, teda minerálne SPF, keďže tie chránia aj pred viditeľným slnečným žiarením.

 

MOJA RUTINA PRI UV INDEXE 0-2

The Weather Channel aplikácia v mojom telefóne

The Weather Channel aplikácia v mojom telefóne

Je to rôzne. Ak idem vonku rýchlo chodiť a je totálna hmla a skoro tma, telefón mi navyše v predpovedi UV indexu potvrdí nulu, potom sa so žiadnou fotoprotekciou neobťažujem. Väčšinou teraz chodievam von hneď po raňajkách, veľmi často sa mi totiž stáva, že keď sa pri homeoffice zbadám až niekedy okolo tretej, než sa vychystám, je vonku taká tma, že si nedovidím ani na koniec nosa.

Takže si len tvár ráno opláchnem vlažnou vodou, niekedy ani to nie, a rovno si natriem nejaký krém. Ak je už aj mráz najčastejšie Ceramide Ato Concentrate Cream od Illiyoon. Ak ešte nemrzne a je aj dosť vlhko, potom mi stačí Oat So Simple od Krave Beauty alebo Excipial Hydrolotio.

Po návrate zvyknem ešte cvičiť, až tak sa osprchujem, očistím si tvár s Jelly Joker a aplikujem svoju rannú rutinu.

Najčastejšie teraz C-Glow, Liquid Hydration, aPAD od Geek & Gorgeous, DMAE sérum Derma E, na záver buď Krave Beauty krém alebo mlieko Excipial Hydrolotio.

Keď mám chuť alebo som bola chodiť a UV index bol skôr okolo 2 než nula, potom si dám ešte na čelo make p:rem SPF 50. Pre mňa dosiaľ najlepšie netónované minerálne SPF aké som vyskúšala. Etude House či Avene boli pre moju kožu príliš silikónové s mastným pocitom, a keď neodhadnem správne množstvo, nevyhovuje mi ani to minerálne od Purita, pretože mi okolo línie vlasov zanecháva biely povlak, hoci je inak fajn.

 

ZÁVER

Som spolu s vedcami toho názoru, že technológie nepredstavujú nejaké zásadné riziko pokiaľ ide o predčasné starnutie našej kože, ak ste ale náhodou človek, ktorý sa vôbec neslní, chráni sa pred UV žiarením, a predsa máte po rokoch strávených za počítačom s telefónom v ruke škvrny skôr na lícach a stranách tváre než na čele alebo nad vrchnou perou (klasické miesta pre melazmu od UV žiarenia), potom ste jeden z mála, na ktorých majú technológie a modré svetlo, ktoré vyžarujú zjavne naozaj hmatateľný negatívny vplyv. Prihláste sa tým vedcom na výskumné účely prosím vás! ;)

Ja na sebe nič také nepozorujem a do extra kozmetiky, ktorá by kožu mala chrániť pred vplyvmi modrého svetla investovať neplánujem. Rovnako ako sa úzkostne natierať 50-tkou keď je vonku UV index nula a sedím doma pri počítači, nedajbože ešte horúčkovito reaplikovať každé dve hodiny.
Aj na tomto teda môžete vidieť, že máme všetci k dispozícii rovnaké fakty, teda zopakujem, že aktuálne žiadne jednoznačné, aspoň pokiaľ ide o modré svetlo, ale interpretácie a prístupy v praxi sa môžu rôzniť.

Mne celkom stačí moja dávka antioxidantov a starostlivosť, ktorú už doma dávno mám, rovnako tak aj výber SPF, po ktorých siaham vždy podľa toho čo idem práve robiť a aká je vonku situácia, tak ako keď sa rozhodujem, čo si oblečiem. Ak bude stanovisko vedy jednoznačné, potom je možné, že svoj prístup prehodnotím, ale myslím, že vďaka zbierke antioxidantov a mojej ostatnej starostlivosti som v bezpečí ;)

 

© Zuzana Závodská

* niektoré z linkov v článku, môžu byť partnerské, prípadným nákupom prostredníctvom nich podporíte Aestheholic, vplyv na výslednú cenu produktov nemajú
** autorka je ambasádorkou značky Geek & Gorgeous pre SR a ČR
*** napísanie tohto článku trvalo osem hodín, ak chcete tvorbu Aestheholic podporiť, môžete tak urobiť
tu