Všetko o exfoliácii na jednom mieste | Veľký prehľad kvalitných exfoliantov



Keďže je vás stále veľa takých, ktorí majú v exfoliácii hokej a na blogu, či vo videách sa o nej zmieňujem na rôznych miestach, rozhodla som sa upratať všetky informácie na jedno, aby sme sa k nim mohli stále vracať. Pre úplnosť si prečítajte aj čo som o exfoliácii už napísala napr. tu a tu. 😉  

V nasledujúcom článku zhrniem:

  • čo sú kyseliny

  • prečo je dobré ich používať

  • aké a podľa čoho si vyberať

  • ako ich zavádzať do rutiny, či prakticky používať,

  • tipy na konkrétne výrobky a moje osobné obľúbené formulácie



ČO TO JE

Exfoliácia je odstraňovanie už odumretých kožných buniek, keďže naša pokožka je orgán, ktorý sa neustále obnovuje. Práve používanie exfoliantov samo-obnovovaciu schopnosť kože povzbudzuje.

Exfolianty sú látky rôznych skupenstiev, ktorých úlohou je odumretú vrstvu pokožky mierne narušiť a pomôcť našej koži odhaliť pod ňou krásnu, zdravú, čerstvo obnovenú, a teda aj mladistvejšie pôsobiacu.

 

HYPERKERATINIZÁCIA

Ako som už písala, koža sa neustále obnovuje. Normálne ten proces vyzerá tak, že nové bunky vytláčajú nahor staré, a tie sa z pokožky olupujú. Pri zdravej koži nemusí byť tento proces vôbec viditeľný. To, čo vidíte je krásna, zdravo pôsobiaca pokožka.

Veľa kožných ochorení však vzniká práve v dôsledku nejakej poruchy tejto jej funkcie.

Buď je proces keratinizácie zrýchlený, nové bunky sa tvoria príliš rýchlo a tie staré, odumreté sa na seba kopia, z čoho môže vzniknúť napríklad akné, seboroická dermatitída, to ak sa pridá istý druh hubovitej baktérie, alebo folikulárna keratóza atď.

Alebo je naopak spomalený, to sa stáva u starších ľudí. Proces obnovy buniek sa ale začína spomaľovať už od 25 roku veku, a približne v tom čase telo prestáva produkovať aj kolagén.

Pravidelnou exfoliáciou, ktorú teda budeme vykonávať my, pomôžeme pokožke, aby fungovala tak ako má. V preklade, upratovaciu čatu, ktorú má naša pokožka k dispozícii dobre zaplatíme a ešte jej aj uvaríme kávu, aby pracovala rýchlejšie, výkonnejšie a s radosťou 😉

Ako ste si iste všimli, exfoliovať vôbec nepotrebujú deti. Ich pokožka je väčšinou zdravá a krásna, a postará sa o seba sama. Základnou exfoliáciou malých ľudkov je preto obyčajné umývanie a utieranie.

Frekvencia obnovy kože sa teda začína predlžovať ako starneme.

Normálne je cyklus obnovy našich kožných buniek 27, 28 dní. Ako zrieme môže sa predĺžiť až na 45-60 a v takej 60tke trvať aj 60-90 dní.

Čo to znamená? To, že keď starší ľudia pravidelne neexfoliujú, a tiež sa o svoju kožu inak nestarajú, na povrchu sa im vlastne kumulujú vrstvy odumretej pokožky, a preto ich koža môže pôsobiť sucho, zvädnuto, neduživo alebo vráskavo. Aj 70, či 80 ročná pokožka však dokáže vyzerať zdravo a pestovane, ak sa o ňu jej majiteľ alebo majiteľka pravidelne starajú.

 

TYPY EXFOLIÁCIE

Mechanická exfoliácia

 

Žinky, kefky, konjac hubky, celulózové hubky, uteráčiky, silikónové kefky, dermaplaning, a rôzne podomácky vyrobené peelingy ako kávová usadenina, cukor s olejom, rozomletá ryža, pemza, rôzne zbrusovače na päty a podobne. 

Ide o každého osobnú preferenciu, zdravá a neproblematická koža znesie veľa. No ak máte aktívne akné, citlivú kožu alebo kožu s rosaceou, na mechanický peeling zabudnite.

Mne vyhovuje večer uteráčik doplnený Foreom Luna, ráno mi už stačia ruky, sem tam uteráčik.

Mechanický peeling používam na telo v podobe masážnej kefy, masážnych rukavíc a niekedy aj peelingu z kávovej usadeniny a sprcháča, na tvár sem tam použijem mix najemno vo Vitamixe rozmixovanej ryže s čistiacim balzamom, to vtedy keď sa viditeľne šúpem po intenzívnejšej kúre s dermarollerom a tretinoínom napríklad.

Ako viete, používam aj holiace hrebienky, ďalšiu frekvenciu chemickej exfoliácie u mňa neovplyvňujú.

Ak ste muž a holíte sa denne, robíte pre zdravie a pestovaný vzhľad svojej kože veľmi dobre. Holenie je totiž pre mužov základným typom exfoliácie a koža mužov, ktorí sa holia, vyzerá mladšie ako pokožka tých večne zarastených, keby sa napríklad oholili po 20 tich rokoch. Je to práve tým, že holenie obnovu kože povzbudzuje.

Aj muži, ktorí sa holia môžu samozrejme použiť a pridať aj iné typy exfoliácie, všetko  závisí od aktuálneho stavu a potrieb ich kože.  

 

Enzymatická exfoliácia

IMG_4211.JPG

Papája, mango, tekvica, enzymatický peeling funguje na princípe enzýmov z ovocia a zeleniny a tiež mikrobiálnych enzýmov ako lipáza či proteáza. Je to jemnejší typ exfoliácie ako mechanická aj chemická a nemusí každému stačiť. Enzýmy jemne rozpúšťajú keratín v odumretej časti pokožky a výhodou môže byť, že nie sú závislé od pH, a teda ani do pH pokožky nijako výrazne nezasahujú.

Keď som s exfoliáciou začínala, išla som na to najskôr cez enzýmy a produkty od Garden of Wisdom. Malú, rodinnú firmičku, ktorá vyrába aj účinné látky na botanickej báze. Veľmi sa mi páčila ich tekvicová enzymatická maska, a takisto mám veľmi rada ich masku s kurkumou a gréckym jogurtom.

Taktiež som skúšala nejaké enzymatické produkty od Ziaja, Ryoru a ktovie, čo ešte. Výsledky však nikdy neboli také oslňujúce ako so skutočnými kyselinami, pretože som mala upchaté a zväčšené póry, a tiež akné. 

 

Pre koho je

Enzymatický peeling skúste, ak je vaša pokožka normálna, bezproblémová alebo veľmi mladunká, a všetko čo by potrebovala je azda len také jemné pohladkanie, prípadne vtedy ak sa orientujete na čisto bio a organickú kozmetiku, alebo ste tehotná a nechcete experimentovať s kyselinami.

Ak vás však trápia serióznejšie kožné ťažkosti, a je jedno, či ste muž alebo žena, ako je suchá starnúca pokožka, akné, viditeľne rozšírené póry či pigmentové škvrny, potom rozhodne budete potrebovať naozajstné a dobre naformulované kyseliny. Prečo? Pretože fungujú, preto.

 

Kvalitné enzymatické prípravky  

Jemne kyslý čistiaci púder s mikrobiálnymi enzýmami a centella asiatica extraktom COSRX, kombinácia enzýmov a BHA v Dermalogica Daily Microfoliant, DHC Clear Powder Face Wash, Malin Gotz maska s ovocnými enzýmami, Barbara Sturm Enzyme Cleanser, Verso enzymatický peeling, AmorePacific Treatment Enzyme Exfoliating Powder Cleanser



Chemická exfoliácia

 

Chemická exfoliácia je exfoliácia na princípe špecifického pH a pKa. Povedané trocha viac medicínsky, ide o chemicky kontrolovaný zásah do štruktúry kože chemickou látkou, pri ktorom sa mierne naruší vrstva epidermis, odlúpne sa jej najvrchnejšia vrstva, a po tomto procese nasleduje fáza regenerácie a hojenia sprevádzaná tvorbou nového epidermálneho a dermálneho tkaniva. Zatiaľčo mechanická funguje na princípe fyzického „zoškrabávania“ odumretej vrstvy buniek a enzymatická na enzýmoch, chemická v podstate:

 

  • znižuje na istý čas pH pokožky

  • normalizuje bunkovú obnovu

  • rozpúšťa lipidové “lepidielko”, ktorými sú jednotlivé odumreté bunky stratum corneum pospájané

  • povzbudzuje regeneráciu pokožky

  • stimuluje tvorbu nových kožných buniek

 

Chemická exfoliácia je vo všeobecnosti považovaná za šetrnejšiu, než mechanická, ale tiež tu veľkú úlohu zohráva správna formulácia chemického exfoliantu a všetko je samozrejme veľmi individuálne.

Kyseliny tiež môžeme rozdeliť podľa hĺbky ich pôsobenia. Na povrchu napr. väčšmi fungujú AHA, aj BHA, stredne preniká napr. TCA, najhlbšie preniká napr. fenol, ktorý svojho času obsahovala aj originálna verzia P50 z roku 1970 a tzv. krotónový olej.

Pre porovnanie - aplikácia kyseliny glykolovej, samozrejme závisí aj od koncentrácie a dĺžky pôsobenia, rozpustí približne 0,06 mm povrchu pokožky, zatiaľčo pri TCA peelingu odstráni tento 0,45 mm z povrchu kože. Aplikácia fenolu alebo krotonového oleja môže odstrániť z povrchu kože až 0,6 mm. To sú už profesionálne peelingy, ktoré patria do rúk dermatológov, pretože je pri nich dôležitá ich včasná neutralizácia. V opačnom prípade hrozia jazvy a infekcia.



Nepriama exfoliácia

 

S nepriamou formou exfoliácie experimentujú v laboratóriách Deciem, keď v ich rade NIOD ponúkajú tzv. nekyselinový kyslý prekurzor na báze fermentovaných oligopeptidov, ktoré údajne napodobňujú aktivitu retinoidov a klasických kyselín. Ak máte špecifickú dermatologickú situáciu, ako napr. rosacea a všetky exfolianty, ktoré ste doteraz skúšali vás iritujú, môžete jej dať šancu. Možno raz, keď moja pokožka nebude klasické kyseliny potrebovať ju skúsim tiež 😉    

 

TYPY EXFOLIAČNÝCH PRODUKTOV 

 

Mlieka, séra, toniká, oleje, čistiace gely, emulzie, balzamy, či krémy. To, aký typ je pre vás vhodný musíte posúdiť sami. Niekomu vyhovujú produkty, ktoré sa oplachujú, iní uprednostnia prípravky, ktoré na tvári alebo tele ostávajú a sú formulované spolu s premasťujúcou alebo hydratačnou zložkou.

 

Ako si vybrať typ+druh exfoliantu

Ak ste si ešte neurobili Aesthe-test, skúste to 😉Stanovte si podľa poradia dôležitosti svoje tri najdôležitejšie kozmetické ciele, a podľa nich postupujte. Je pre vás prvoradé riešiť melazmu alebo akné, či pozápalové hyperpigmentácie? Máte suchú kožu so šupinkami, jemnými linkami a vráskami alebo veľmi citlivú pleť s tendenciou k praskaniu kapilár? Chcete jeden univerzálny produkt, alebo viacero krokov v rutine? Toto sú otázky, na ktoré si odpovedzte, naštudujte si, čo ktorý typ a druh exfoliantu ponúka, a podľa toho vyberajte. Každá pleť môže z exfoliácie pre ňu vhodnej benefitovať, treba len začať.

 

Frekvencia exfoliovania

Toto býva jedna z vôbec najčastejších otázok, ktoré dostávam, ale dôležité je pochopiť, že inak ako vlastným pokusom sa k frekvencii exfoliovania, ktorá bude vyhovovať len a len vám nedopracujete. Niekomu vyhovuje 3x do týždňa, niekto uprednostní typ exfoliantu, ktorý možno použiť každý deň, niekto má rád aj ráno aj večer, iný zas exfoliuje tri dni po sebe, a potom zvyšok týždňa znovu-obnovenú pokožku hydratuje a pumpuje ďalšími funkčnými ingredienciami. Začnite mierne a postupne pridávajte, ak koža nereaguje dobre, uberte.

 

Rada Aestheholic

Ak máte v rutine príliš veľa aktívnych látok, je dobré exfoliant presunúť do kroku čistenie. V takom prípade bude kyseliny obsahovať váš čistiaci olej alebo gel. Špeciálne BHA podľa posledných zistení stačia pri kontakte s pokožkou aj 2 minúty, aby bola účinná. Za predpokladu, že riešite napríklad keratosis pilaris na vašich ramenách, zadku alebo stehnách, vyskúšajte napr. telové mlieko s AHA kyselinami. Ak máte v rutine príliš veľa rôznych prípravkov, môžete tiež exfoliačný krok presunúť na ráno. Pri zodpovednom používaní SPF to nepredstavuje žiadne riziko, napríklad aj v prípade použitia fotosenzitivitu vyvolávajúcich AHA kyselín.  

 

DRUHY CHEMICKÝCH EXFOLIANTOV

 

AHA KYSELINY

 

Zrejme najznámejšia skupina chemických exfoliantov, pretože je aj veľmi účinná. AHA kyseliny fungujú najmä na povrchu kože. Pomáhajú hydratovať ju, obnovovať, zjemňovať i zosvetľovať jej prípadnú neželanú pigmentáciu. Majú pozitívny vplyv na jemné linky i vrásky a ich používanie sa odporúča skôr suchej pleti.

 

Kedy sú účinné

Pri AHA kyselinách hľadajte formulácie s pH < 4 a v koncentrácii 4-10%

AHA kyseliny sú vo vode rozpustné a nevýhodou môže byť, že vyvolávajú fotosenzitivitu a môžu tiež spôsobovať iritáciu.

 

Kyselina glykolová

Určite najznámejšia z kyselín. Spoľahlivá, overená a účinná, zvlášť pokiaľ ide o jemné linky, vrásky, či pigmentové škvrny, no niektorých môže dráždiť. Efektívna je vďaka malej molekule, ktorá preniká do pokožky veľmi rýchlo. Vo vysokých koncentráciách si na ňu napríklad ja osobne musím dávať pozor, lebo mi kompletne rozhodí kožný mikrobióm, a veci sú potom ešte horšie.  Aplikácia kyseliny glykolovej, samozrejme závisí aj od koncentrácie a dĺžky pôsobenia, rozpustí cca 0,06 mm povrchu pokožky 

Kvalitné produkty s ňou

Liquid Gold, Pixi Glow tonic 5% - lacnejšia verzia Alpha H Liquid Gold, The Ordinary 7% Toning Solution, 10% glykolová + 2% mliečna G&G Smooth out, Paula´s Choice Exfoliant Skin Perfecting Gel 8%, Drunk Elephant Sukari Babyfacial, Cosrx AHA 7 Whitehead Power Liquid



Kyselina mliečna

Má menšiu molekulu ako glykolová a je jemnejšia. Zvlášť vhodná pre suchšiu pokožku, ktorú okrem toho, že ju exfoliuje aj hydratuje. Kyselina mliečna sa prirodzene vyskytuje aj v našom NMF - prirodzene hydratačnom faktore našej kože, a tvorí sa aj v našom pote keď sa spotíme.

Kde ju nájdete

The Ordinary Lactic Acid, Biossance, Pestle & Mortar NMF Lactic Toner

 

Kyselina jablčná

Podporná kyselina k iným typom kyselín, alebo vitamínu C, nájdete ju v kozmetike v malých množstvách, pretože sama o sebe výrazné účinky, okrem jemne osviežujúcich a rozjasňujúcich nemá. Vyrába sa z kyselín, ktoré sa prirodzene nachádzajú v jablkách a hruškách. Výskušajte si prejsť po perách čerstvo odhryznutým kúskom jablka a uvidíte. Síce poteší, ale uhrov, pigmentácií ani akné vás nezbaví 😊

Kde ju nájdete

Dr. Dennis Gross Alpha Beta Universal Daily Peel, Peter Thomas Roth Mega rich intensive anti aging cellular creme

 

Kyselina mandľová

Nie taká efektívna ako glykolová, ale ešte jemnejšia než mliečna, vďaka veľkej molekule, ktorá do pokožky penetruje pomalšie. Skúste ju, ak máte pocit, že máte síce nie veľmi výrazné, ale predsa len kozmetické ťažkosti tak trochu z oboch svetov. Aj suchosť, aj vyrážky, aj upchaté póry. Je citlivá na svetlo, preto by mala byť vždy v tmavom obale. Môže zvyšovať produkciu mazu.

 

Kvalitné produkty s ňou

The Ordinary Mandelic Acid 10% + HA, G&G Cheer Up mix s BHA, Gow mandelic acid serum, Philosophy The microdelivery triple acid brightening peel, Wishtrend mandľové exfoliačné tonikum 5, GoW Mandelic Acid Serum 15



Kyselina vínna

V stredoveku na exfoliáciu používali aj víno a kyselina vínna okrem toho, že má potenciál exfoliovať, v sebe obsahuje aj veľa antioxidantov, ktoré kožu zároveň chránia pred voľnými radikámi. Ja som ju kedysi dávno, v začiatkoch tohto blogu vyskúšala aj na tvár, viac tu. Oproti glykolovej a mliečnej o nej však zatiaľ veľa nevieme, aj preto ju v kozmetike nájdete skôr ako doplnok, nie ako hlavnú účinnú zložku.


Kvalitné produkty s ňou

Drunk Elephant TLC Framboos Glycolic Night serum, Renee Rouleau Triple berry smoothing peel

 

Kyselina fytová

Veľmi jemný typ AHA kyseliny, získava sa zo zŕn, strukovín a ryže. Okrem exfoliačných má aj antioxidačné schopnosti. Používa sa v kombinácii s glykolovou, mandľovou a mliečnou.

Produkty s ňou

Peter Thomas Roth PRO Strenght Exfoliating Super Peel, Lixir Skin AHA+PHA 

 

Kyselina citrónová

IMG_4210.JPG

Kyselina citrónová je z chemického hľadiska aj AHA aj BHA, ale správa sa viac ako AHA. Väčšinou ju pridávajú do formulácií exfoliantov aj spolu s inými v malých množstvách. Získava sa z citrusového ovocia a v správnej koncentrácii dokáže efektívne exfoliovať. Omnoho viac výskumu však máme k dispozícii o iných typoch kyselín, a preto túto v čisto koncentrovanej podobe nenájdete, len v mixoch s inými.

Kedy je účinná

V koncentrácii vyššej ako 10 %, ale môže byť veľmi iritujúca, keďže má nízke pH 2,2. Podobne práve z toho dôvodu nie je vhodné potierať si tvár čistou citrónovou šťavou, prípadne ju používať neriedenú na pokožku hlavy.


Kvalitné produkty s ňou 

Napr. Neostrata Resurface Glycolic Renewal Smoothing Cream  

 

PHA KYSELINY


Druhá, „novšia“ generácia hydroxy kyselín. Tento typ, tzv. poly-hydroxy kyselín by mal byť menej iritujúci a nevyvolávať fotosenzitivitu na rozdiel napr. od AHA. V odbornej literatúre sa tiež uvádza, že by mali zvyšovať produkciu elastínu v pokožke a zabraňovať procesom, ktoré vedú k ochabovaniu a tvorbe vrások. Tento ich efekt je ale zatiaľ pomerne ťažké objektívne zhodnotiť, keďže väčšinu štúdií robila Neostrata, ktorá ich má aj patentované, ale vzhľadom na to, že boli medzi prvými kto s AHA vôbec prišiel, mohlo byt to byť veľmi sľubné. Najznámejšie PHA kyseliny sú laktobionová a glukonolaktón.

 

Glukonolaktón

Jeden z najjemnejších exfoliantov vôbec. Okrem jemného odstraňovania odumretej kože pokožku aj hydratuje a omladzuje zároveň. Pomáha tiež posilňovať ochrannú funkciu kože a má aj antioxidačné benefity lebo ničí voľné radikály.


Kvalitné produkty s ním

Exuviance Age reverse Bioactive Wash, Neostrata bio hydrating cream PHA, Neostrata Ultra moisturizing cream, G&G Calm Down, Lixirskin PHA+AHA, PHA toner Inkey List

 

Kyselina laktobionová

Jemne exfoliuje, hydratuje, ponúka aj antioxidačnú ochranu, je zvlášť vhodná pre ľudí s citlivou pokožkou.


Kvalitné produkty s ňou

Omorovitza Blue Diamond Resurfacing Peel, G&G Calm Down, Neostrata Bionic Face Cream , Nakeup Face - PHA Water Tox Ampule, Benton PHA Peeling gel

 

 BHA kyseliny

 

Tak ako AHA fungujú skôr na povrchu kože, aj keď medzi nimi existujú hybridy ako napr. kyselina mandľová, ktoré môžu priaznivo vplývať aj na upchaté póry a ich obsah, beta-hydroxy kyseliny sú rozpustné v tukoch, a to do veľkej miery ovplyvňuje miesto ich pôsobenia a účinku. Keďže zoxidovaný obsah našich pórov, teda maz, pot a zvyšky odumretej pokožky, ktoré sa tam kumulujú sú vlastne lipidového pôvodu, najlepšie na nich zaberú práve BHA kyseliny. V skupine beta-hydroxy kyselín sa vyskytuje iba jedna, kyselina salicylová, pôvodne získavaná z vŕbovej kôry, dnes sa vyrába už synteticky. Viac o BHA som písala v roku 2014 tu:

 

Kyselina salicylová

Čierne bodky, upchaté póry, podkožné vyrážky, vyrážky bez hlavičky, salicylka funguje na všetky tieto neduhy. Okrem toho, na rozdiel od AHA kyselín nespôsobuje fotosenzitivitu.


Kedy je účinná

Pri BHA hľadajte formulácie s pH < 3,5 v koncentrácii 1-2% 


Kvalitné produkty s ňou

Najintenzívnejšie pre veľmi upchaté póry a silný stupeň akné, ktoré pretrváva aj s mastnou pokožkou - Paula´s Choice Skin Perfecting BHA 2 % Liquid, Stridex tampóny v červenom obale – maximum salicylky za minimum peňazí, G&G Cheer Up – mix 1%  BHA a kyseliny mandľovej pre stredný typ akné, upchaté póry, produkciu mazu a vyrážky, maska s 2% salicylkou, amazonským bahnom, čiernym uhlím a skvalánom od TO, CosRX čistiaci gel, CeraVe SA čistiaci gel, Benton aloe BHA Skin toner - veľmi jemný toner na začiatok, obsahuje síce 0,5% kys. salicylovej ale pri pH okolo 5, čiže nie dosť na to, aby fungoval ako skutočný exfoliant, mladej pleti alebo niektorým ľuďom môže stačiť aj ten, podobne je na tom tonikum od Some By Mi, ktorý kombinuje AHA, BHA aj PHA pri pH 5,5   

 

Betaín salicylát

mala som asi tri fľaše a pokojne by som si ho hocikedy kúpila zas

mala som asi tri fľaše a pokojne by som si ho hocikedy kúpila zas


Ingrediencia získavaná z cukrovej repy, kyselina salicylová sa ňou niekedy zvykne nahrádzať v krajinách kde je jej použitie obmedzené alebo zakázané, t.j. napr. Ázia.


Kedy je účinná

Tiež je pri nej dôležité pH a koncentrácia, a hoci k nej nemáme toľko štúdií ako ku salicylke, pri koncentrácii 4% sú jej účinky s BHA porovnateľné.

Kvalitné produkty s ňou

One and only a môj najobľúbenejší začiatočnícky produkt s BT, moja prvá BHA láska, Cosrx Blackhead power liquid – ak pre vás urobí, čo potrebujete, nemusíte už hľadať ďalej 😉 Cosrx má pH 4 a koncentrácia betaín salicylátu je tiež 4 %. Výborný aj Cosrx Two in one Poreless Power Liquid

 



ŠPECIFICKÉ DRUHY KYSELÍN

Urea 

Ach urea. Moja obľúbená ingrediencia, písala som o nej podrobne tu. Rozpustená vo vode nie je ani kyslá ani zásaditá, je skrátka špeciálna ;)
Len zopakujem, že keďže má okrem hydratačných aj keratolytické - teda olupujúce - vlastnosti, svojim spôsobom ju tiež možno považovať za špecifický druh exfoliantu. Rovnako ako kyselina mliečna je súčasťou nášho NMF - prirodzene hydratačného faktora v našej koži, a exfoliáciu s ňou si ani nemusíte všimnúť.

Ureu skúste ak máte veľmi suchú až stvrdnutú pokožku, ak máte pocit, že už neviete, čo by ste si na kožu natreli, aby vám bolo dobre, ak máte ochrannú bariéru kože rozhodnenú po experimentovaní s retinoidmi alebo ostatnými exfoliantmi, alebo sa veľmi šúpete a máte silné pocity pnutia. Ak vás pokožka po nanesení urei trocha štípe, znamená to, že vaša pokožka je oslabená a nemali by ste ju dočasne zaťažovať kadečím, ale počkať, kým sa stav zlepší. Ak štípanie pominie, znamená to, že schopnosť vašej pokožky tvoriť, viazať a uchovať si hydratáciu sa jej vrátila. Naša koža je totiž múdry orgán a väčšinu práce zvláda výborne aj sama, ak jej vytvoríme vhodné podmienky ;)


Kvalitné produkty s ňou

Excipial Hydrolotio, Excipial Lipolotio, Balea urea, Eucerin Urea, Hada Labo, Bioturm, Doliva urea,


Kyselina all-trans retinová - ATRA - tretinoín

Vzychov i zaľúbených emojis je tu málo. ATRA je medicínsky povedané endogénny metabolit vitamínu A a prirodzene sa vyskytuje v ľudskej plazme. Patentovaný je od roku 1957 a na medicínske použitie potvrdený od roku 1962. Tretinoín je aj na zozname WHO Model List of Essential Medicines, kde sú uvedené najbezpečnejšie a najefektívnejšie lieky sveta.

Napriek slovu “kyselina” v názve kyseliny all-trans retinovej nejde však o exfoliant v pravom zmysle slova. Aj keď tretinoín povzbudzuje obnovu buniek na bunkovej úrovni, v porovnaní napríklad s kyselinou salicylovou alebo benzoyl peroxidom potrebuje na svoje účinky a aktivitu ČAS. Tam kde ostatné kyseliny prejavia svoje keratolytické účinky v priebehu niekoľkých minút, či hodín, ATRA potrebuje MESIACE. Aj preto musíte byť pri jej používaní trpezliví a pripraviť sa, že reálne zmeny na koži uvidíte najskôr o šesť mesiacov. Na rozdiel od používania iných krémov tam ale pri tretinoíne naozaj budú a budú sa zlepšovať ;) Aj preto však tretinoín nepatrí primárne medzi exfolianty napriek svojim keratolytickým účinkom. Ich zdĺhavejší nástup však môžu urýchliť napríklad rôzne intenzívenjšie procedúry s ním, napr. peeling s 3% koncentráciou retinolu.

Tretinoín samozrejme nie je pre všetkých. Určite nie je pre tehotné a dobre znášať ho nemusia ani ľudia s ekzémami.


Kde ATRA nájdete

Tretinoín, Acretin, Retin-A, Retirides, rôzne obchodné názvy pre jedno a to isté



Tranexamová kyselina

Syntetická aminokyselina derivovaná z aminokyseliny lyzínu. Veľký bojovník proti pigmentáciám, rozjasňuje a zlepšuje nerovnomerný tón pleti, vhodný pre pleť bojujúcu s melazmou, lepšie tolerovaná ako hydrochinón.


Kvalitné produkty s ňou

Tranexamic Acid Inkey list, NIOD Re pigment, Skinceuticals Discoloration Defence, Murad Multi acid peel, Good molecules Discoloration Correction Serum, Hada Labo Whitening Lotion

 

Kyselina kojová

Objavili ju v japonských hubách, a je tiež vedľajším fermentovaným produktom pri výrobe saké. Používa sa často najmä v boji proti pigmentáciám v ázijských krajinách. Znižuje totiž produkciu melanínu v koži, ale pre niektorých môže byť iritujúca. Je tiež veľmi nestabilná a na priamom svetle stráca svoju efektivitu. Veľmi dobre funguje v kombinácii s inými ingredienciami, ako napr. s niacinamidom a hydrochinónom, či kyselinou glykolovou a alfa arbutínom.

 

Kde ju nájdete

Skinceutical Phyto Plus, Dr. Dennis Gross IPL Dark Spot, La Roche Posay Mela-D

 

 

Kyselina Azelaová

unnamed.jpg

Veľmi špecifický a môj obľúbený kyselinový hybrid 😊 Produkuje ho aj sama naša pokožka, vďaka kvasinkám, ktoré na povrchu našej kože žijú. Inak je vedľajším produktom kvasníc, a je môžné ju vyrobiť aj v laboratóriu zo zŕn a rôznych obilnín. Písala som o nej už tu, ale zopakujem, že je skvelá aj na PIH – pozápalové hyperpigmentácie, aj upchaté póry, aj melazmu, aj rosaceu, aj vrásky, aj mykotické akné, či seboreu. Je skrátka univerzálna a veľmi dobre znášaná. Výhodou tiež je, že je v poriadku používať ju aj v tehotenstve.

 

Kvalitné produkty s ňou

one and only Skinoren, u nás len na predpis – 20%, gel Finacea 15%, The Ordinary 10% formulácia v silikóne, zmatňujúci gelový krém od First Aid Beauty, Azelique - krém s kyselinou azelaovou, koenzýmom Q10, resveratrolom, kyselinou hyalurónovou aj glykolovou

 

Potassium Azeloyl Diglicynát

Vo vode rozpustný derivát kyseliny azelaovej, teda jej novšia verzia. Má všetky benefity čistej kyseliny azelaovej a je rovnako určený takmer pre všetkých, akurát je vďaka textúre kozmeticky elegantnejší a ľahšie sa s ním miešajú kozmetické formulácie. Stačí tiež jeho nižšia koncentrácia na to, aby bol efektívny. Mnohí ľudia s veľmi senzitívnou pokožkou ho znášajú lepšie keďže zmierňuje zápal aj začervenanie.Tiež sa jednoduchšie vrství s ostatnou kozmetikou. Kožu aj hydratuje a reguluje produkciu mazu.

 

Produkty s ním

G&G aPad – 6% koncentrácia Potassium Azeloyl Diglycinátu, 20 % koncentrácia Azeclair, NIOD – Re Pigment     



Trichlóroctová kyselina

Vynikajúca kyselina pre zákroky v ambulanciách estetických dermatológov vhodná najmä pre ľudí, ktorých trápia pigmentové škvrny a jazvičky po akné. TCA peeling preniká naozaj hlboko do pokožky, a práve z toho dôvodu má potenciál ovplyvňovať pigmentácie. Zákrok s ňou si vyžaduje pár dní rekonvalescencie. Účinná je najmä v medicínskych koncentráciách 30%-50%.

Kvalitné produkty s ňou

Na trhu nájdete zrejme aj kozmetiku s ňou, toto je ale typ kyseliny, ktorá je účinná skôr vo vysokých koncentráciách a neodporúčam s ňou experimentovať doma.


Fenol


Zakázaný v Kanade a Európe, v medicíne sa však už celé storočie používa ako antiseptikum. Nájsť sa dá aj v ústnych vodách, zmäkčovadlách alebo výbušninách, haha. Ale Caroline Hirons prisahá na P50 s ním, neviem, tú som neskúšala. Isté je, že vo vysokých koncentráciách dokáže spôsobiť veľmi vážne popáleniny, lebo preniká naozaj veľmi hlboko do pokožky, množstvo, ktoré je pridané v P50 z r. 1970 je okej.

Mnohí sa sťažujú na jeho špecifický zápach po formaldehyde a koža po ňom zvykne jemne pichať, štípať a očervenieť. Aj preto už v Európe P50-ku s ním nezoženiete. A zdá sa, že ani nijakú inú kozmetiku.

Ak ale na jazvy a pigmentové škvrny nezaberie ani TCA peeling, pacientom a dermatológom ostáva ešte fenol, ktorý preniká najhlbšie zo všetkých. U nás sa ale tzv. klasický Baker-Gordonov peeling, exfoliačná procedúra známa už zo ´60-tych rokov pokiaľ viem nevykonáva, pretože je to niečo ako riadené popálenie kože do pomernej veľkej hĺbky. Sú tu naozaj potrebné nie len teoretické znalosti a vedomosti ale najmä klinická prax. Dermatológovia z amerických kliník však prisahajú, že fenolový peeling z tváre uberie 10-15 rokov a odporúča sa najmä po štyridsiatke keďže údajne veľmi dobre funguje aj pri ochabovaní pokožky. Po tomto leveli peelingu sú však potrebné antibiotiká, lieky proti bolesti a vírusom a aj dlhšia rekonvalescencia. Aj preto sa na takýto hĺbkový zásah do pokožky využíva už skôr CO2 frakčný laser, pretože pri ňom dokáže lekár lepšie kontrolovať hĺbku zásahu do tkaniva.  

 

ŠPECIFICKÉ A KVALITNÉ KYSELINOVÉ KOKTEJLY

 

Ako vidíte, kyseliny je možné používať koncentrované a jednotlivé, mnohé však fungujú ešte lepšie v synergii s komplementárnymi kyselinami, a tak potom prinášajú aj lepší efekt, než keby boli nezmiešavané. Rôzne kyselinové mixy sú výkladnou skriňou kozmetických značiek, dermatológov alebo kozmetických formulátorov a chemikov, a práve na nich veľmi dobre vidieť, kto sa vo formulovaní kozmetiky naozaj vyzná, má chuť priniesť na trh niečo nové, a najmä užitočné pre ľudí s rôznymi pleťovými problémami.

 

Výnimočné kyselinové koktaily podľa Aestheholic

Biologique Recherche P50 - unikát, ale aj s veľkým iritačným potenciálom, preto opatrne s ním, predávajú špecializované SPA a BR salóny

Dennis Gross Alpha Beta Peel - salicylka, mandľová, mliečna, jablčná a citrónová ale aj sójové izoflavonoidy a peptidy medi

Dennis Gross Professional Grade Resurfacing Liquid Peel - profesionálny dvojfázový peeling na domáce použitie keď sa chcete hrať na mladých chemikov ;)

Perricone MD Intensive Pore Minimizing Toner - salicylka, peptidy aj peptidy medi

REN Ready Steady Glow - denný exfoliant so salicylkou, kys. mliečnou a derivátom kyseliny azelaovej potassiom azeloyl diglycinátom ale tiež parfumom a esenciálnymi olejmi

Tatcha Rice Polish Foaming Enzyme Powder - jemná a krásna kombinácia ryže a ovocných enzýmov a estetický produkt pre tých, ktorí nemajú nejaké zásadné problémy a baví ich rozmaznávanie a pekné obaly, vhodné tiež ako darček, Megan Markle ho vraj rozdávala svojim hosťom pri narodení bábätka ;)

Dermalogica Daily Microfoliant - salicylka, koloidný ovos, ryžový prášok, papaín, ginko aj sladké drievko, krásne kombo veľmi jemnej mechanickej a enzymatickej exfoliácie, používa ho aj Cate Blanchett a raz rozšíri aj moju zbierku exfoliantov

Drunk Elephant Sukari Babyfacial 25+2 AHA + BHA - zaujímavá kombinácia chemického a enzymatického peelingu, AHA kyselín napr. aj s kyselinou vínnou a citrónovou, cícerovou múkou a fermentovaným tekvicovým enzymatickým extraktom, čo celé miestami viac pripomína kuchynskú ingrediencu, než kozmetiku, ale dobre :))

FAB radiance pads - mliečna, glykolová a citrónová kyselina - veľmi jemné tampóniky na suchú a citlivú pleť aj s glycerínom, uhorkou a sladkým drievkom

Murad Multi acid peel - toto je naozaj kyselinová bomba, aj salicylka a tranexamová, aj jablčná aj mliečna, aj mandľová aj glykolová, aj urea aj kyselina hyalurónová, vitamín E, moringový aj jojobový olej, aminokyseliny, dokonca aj aminokyseliny z kvasníc, bravo, skutočne výnimočný exfoliant! 

 

ZÁVER

Ako vidíte, exfoliantov, aj tých kvalitných je more. To, čo vám napokon z celej hŕby týchto možností bude vyhovovať najviac, však zistíte jedine vlastným experimentovaním. Pri dnešnom objeme a ponuke exfoliantov to vyzerá tak, že máme čo robiť do konca našich životov, a to je dobre :) Spomínam si totiž na nie ešte tak dávne časy svojich blogerských začiatkov, keď bol mojím exfoliantom roztok jablčného octu a Evianu, a potom čistá 2% salicylka v liehu, pretože nič iné nebolo u nás dostať, a ak aj áno, kysliny boli len dobre “skryté” v rôznych tonikách a pleťových vodičkách, o ktorých pH sme ako zákazníci nemali ani poňatia. Trh s funkčnou kozmetikou konečne prekvitá a aj vďaka kvalitným exfoliantom sa môžeme o našu kožu starať luxusne aj doma. Tak do toho!

 

 

©ZZ.

* Niektoré z linkov sú spriatelené, to znamená, že ak z nich nakúpite, podporíte Aestheholic drobným príspevkom z predaja. Na finálnu sumu výrobku to vplyv nemá.

** Nakupujte kozmetiku zodpovedne a tam kde je to pre vás prijateľné. Aestheholic môžete jednorazovo i pravidelne podporiť tu. Ďakujem.